rayap
پژوهش خبری صدا و سیما: ارتقا به کارگیری از وب و به ویژه شبکه­های اجتماعی موبایلی این ایام به رغم به کار گیری ­های مفیدی که دارد، در کنار اشتغال به کار طولانی پدر و مادر و تغییر‌و تحول نگرش والدین به تربیت فرزندان، موجبات پرهیز اعضای خانواده از یکدیگر را فراهم ساخته می‌باشد به گونه­ ای که به رغم نزدیکی فیزیکی و در پایین یک سقف بودن در باطن خانواده، گاه مسافت عاطفی و معنوی زیادی را از یکدیگر تجربه می­ نمایند و افراد خانواده کمترین مراودات و گفتگوی همدلانه را با نیز دارا هستند . این قضیه آسیب­ هایی را نیز در خانواده­ ها به وجود آورده که در کنار سایر دست اندرکاران مخرب در ارتباط ها خانوادگی، موجبات سست ­شدن بنیاد خانواده ­ها و جدایی عاطفی زوجین و کمرنگ شدن صمیمیت میان اعضای خانواده و همچنین بسط رخنه‌ نسلی را آماده کرده می باشد . کارشناسان علت بسیاری از خشونت‌های خانگی را فقدان رابطه و تعامل صحیح و گفتگوی همدلانه در بستر خانواده ذکر کرده­ اند . با توجه به این موارد به حیث می­ رسد عملکرد برای به حداقل رساندن تهدیدهای شبکه­ های مجازی در کاهش تندرست و پایداری ارگان خانواده، ضرورتی انکارناپذیر میباشد . و این دارای اهمیت میسر نخواهد شد مگر از طریق توسعه و گسترش روابط استوار و صمیمیت و همدلی در میان اعضای خانواده در بستر گفتگوهای صمیمی میان اعضای خانواده .
در ادامه با نگاهی به اثرات شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر روابط اعضای خانواده از منظر کارشناسان در پی جواب به این سوال هستیم که خانواده های ایرانی امروزه چقدر با هم مذاکره می­ کنند؟ چه عواملی موجب کاهش گفتگو در خانواده است؟ رای زنی در خانواده چه اهمیتی داراست و چه جراحت هایی از کمبود گفتمان در این نهاد اجتماعی متوجه خانواده و جامعه می ­شود؟ چه‌طور می بضاعت و توان این موانع را برطرف کرد؟
ضرورت
گفتگوی فی مابین اعضای خانواده با نگاهی به کانال های اجتماعی
تاثیر
شبکه­ های اجتماعی و فضای مجازی بر رابطه ها اعضای خانواده­ از نگاه کارشناسان
با ورود وسایل و تکنولوژی­ های نو به منزل ­ها پدر و مادر و فرزندان ساعت ­های متمادی در کنار یکدیگر می نشینند بدون آن که حرفی برای بیان کردن داشته باشند . دیگر کمتر خانواده ­هایی را می ­توان یافت که اعضای آن دور نیز بنشینند و در رابطه موضوعات متعدد خانوادگی با هم مصاحبه نمایند و نظرات همدیگر را در باره موضوعات مختلف جویا شوند .

1-سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران: استفاده بیش از حد از شبکه­ های اجتماعی در محیط خانواده با کاهش سطح ارتباطات عاطفی،‌ اندازه مذاکره در خانواده را حتی از 15 دقیقه در روز نیز کمتر کرده می باشد . ضمن این که استعمال نادرست از این تجهیزات منجر از در بین رفتن بسیاری از اطراف ­ها در خانواده ­ها گردیده و حتی در مواقعی سبب ساز به پیدایش اختلافات تا سرحد طلاق و طلاق نیز گردیده می باشد . رابطه تصاحب کردن هر یک از زوجین با افراد غریبه و چه بسا اشخاصی از محصول مخالف در دوستان و آشنایان سبب ساز به کاهش تراز اعتماد در فی مابین آنها می­ شود و با کاهش سطح اعتماد در خانواده، متانت خدشه­ دار می ­شود و در غایت ارگان خانواده آسیب دور از شوخی می­بیند .


2-حمید طهماسبی معلم جامعه شناسی: در هم اکنون حاضر 12 میلیون استفاده کننده اهل ایران تحت 18سال در تلگرام فعالیت دارا هستند در حالیکه در جامعه ما هنوز به کار گیری از گوشی و وب و دیگر شبکه ­های اجتماعی به خوبی فرهنگ­ سازی نشده می باشد . امروزه سهم گفتگوی زوجین با یکدیگر و با فرزندان مضاعف قلیل شده میباشد . زن و شوهر احتیاج دارا هستند با هم صبحت نمایند و همینطور با فرزندان خویش در قضیه مسایل روزانه بیان کرد و گو داشته باشند البته به کار گیری از شبکه­ های مجازی سبب ساز گردیده می باشد که فززندان در عالمی دیگر حیران و رها شوند . کاربری در اختیار گرفتن نشده فضای مجازی موجب می ­شود نوجوانان، منزوی و دچار افت اخلاقی و پرخاشگری شوند و دیگر بابا و مامان را به عنوان دوست و رفیق خود ندانند و همینطور تمایل به محصول مخالف داشته باشند .


3- روح الله بازهد نسب متخصص فضای مجازی: شبکه ­های مجازی ابزار مبارزه قابل انعطاف دشمن هستندکه هدف آن نابودی خانواده­ هاست . شبکه تلگرام را صهیونیست­های روس تبار بومی آلمان ایجاد کرده­اند و آن را سازمان می ­کنند و بدتر از کلیه این که 2/ 81 درصد یوزرها این شبکه، ایرانی می‌باشند . در چین افرادی که روزانه بیش از یک ساعت در روز از اینترنت استعمال می­کنند معتاد وب محسوب می­شوند و بایستی به مرکزها کنار گذاشتن اعتیاد مراجعه نمایند و این در حالی میباشد که بر مبنا داده­های وزارت ورزش و جوانان، به طور میانگین جوانان مرز و بوم روزانه 9 ساعت به گوشی­های گوشی درگیر هستند . از دلایل و جنبه ­های زیانبار استفاده مدیریت نشده از فضای مجازی آن می باشد که تنوع­ طلبی عاطفی و جنسی در جامعه شیوع پیدا کرده که آسیب های کم عقل و اجتماعی متعددی داراست . جدایی عاطفی نیز به شدت در حالا افزایش هست به طوری که 68 درصد طلاق­ های تصویب گردیده در دربین 140 مملکت جهان، به علت رابطه یک عدد از زوجین با محصول مخالف از روش شبکه­ های مجازی می‌باشد .


4- دکتر معالج مجید ابهری استاد دانشکده و مدیر هیئت مدیره بنیاد صیانت از نهاد خانواده، متعلق به قوه قضائیه: نتایج نهایی پژوهش بنیاد صیانت از ارگان خانواده قوه قضائیه که دربازه هنگامی اردیبهشت ماه سال 94 تا اردیبهشت 95، بر مبنا داده­ های پرونده ­های باعث به طلاق در دادگاه­ های خانواده 5 استان (شامل تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و گیلان) صورت گرفته نشان می­ دهد که 17درصد از طلاق­ ها به ویژه در سه سال اولیه زندگی مشترک ناشی از نفوذ و بسط شبکه­ های اجتماعی بوده هست . تعیین غیر مناسب و همسرگزینی ناموزون، علت اصلی اختلاقات زناشویی است و ضعف مهارت­ های معاش در برقراری تفاهم و همدلی دو‌مین استدلال بروز اختلافات میباشد . نداشتن تفاهم و ضعف در برقراری ارتباط عاطفی، ناشی از تغییر‌و تحول سبک معاش منجر شده تا با ورود کانال های اجتماعی به ویژه قابل انعطاف افزارهای تلفن همراه شاهد ناهنجاری های ناشی از نبود فرهنگ­ سازی مطلوب در برخورد با این پدیده باشیم .


5- گلایل اردلان، مدیریت اداره سالم نوجوان ها و جوان ها وزارت بهداشت: طبق پژوهش ها وزارت بهداشت با وجود آنکه مسافت گرفتن دربین نوجوان و والدین می تواند موضوع ساز رفتارهای پرخطر باشد، آمارها نشان می دهد ۵۹ درصد دختران جامعه ما و ۴۰ درصد پسرها با خانواده حس راحتی نمی نمایند .


6- میترا احمدی روانشناس: متأسفانه خانواده‌های امروزی معضلات متعددی دارا هستند و گونه ارتباط با بچه‌ها را به هیچ عنوان نمی‌دانند . نسل آینده ما بچه‌هایی می‌باشند که یا به عامل اعتنا بسیار استقلال ندارند یا به ادله بی‌توجهی مفرط غرق در گوشه گیری و جراحت هستند . از منظر آسیب‌شناسی هم بچه‌هایی که خانواده‌ای صمیمی ندارند به برهان الهام به دست آوردن از جمع‌های ناباب دوستی، وارد دنیای جرم میشوند . انگشت شمارند بچه‌هایی که خانواده‌ای خوب و مطلوب دارند و در شمار اشخاص آسیب‌زا به حساب می‌آیند . فقدان این صمیمیت در دختران و پسران هم نمود متفاوتی دارد، این اختلال پسران را جذب گروه‌های صلح و دوستی و دختران را جذب دوستی‌های خیابانی می کند .


7-زهرا همتی، نائب رئیس اجتماعی بهزیستی ایلام: شبکه های اجتماعی موجب شده پدر و مادر و فرزندان دوران زیادی از وقت شان را کنار هم البته به دور از هم باشند . دوام این روش به مرور رغبت جوارح خانواده برای اذعان کرد وگو را کاهش می دهد . از طرفی سرگرمی پدر و مادرهای امروزی و طفل ها نسبت به پیشین بیشتر شده که این دستور سخن های مشترک آن ها را کاهش و در سود تمایل شان را برای گفت وگوهای خانوادگی کم کرده هست . امروزه صورت ارتباط ها هم تغییر کرده و گوشی تلفن و پیامک چه نوشتاری و چه چهره یی جایگزین دیدارها شده هست خانواده ها دیگر این خلا را احساس نمی کنند که ساعتی مشترک را برای به دور نیز توده شوند و با یکدیگر در خصوص مسایل متعدد ذکر کرد وگو کنند . پدر و ما‌درها می بایست الگوی مناسبی در خاطرنشان کرد وگو باشند و خود را مقید به برهه زمانی و برنامه مشخصی برای اظهار کرد وگو در خانه می داند و با فرزندان پیرامون مساله متعدد روز و غیره حرف نمایند . تقویت رابطه عاطفی در بین اعضا متعدد خانواده برای تقویت مهارت ذکر کرد وگو اهمیت دارااست . والدین در این مورد باید مطالعه اضطراری را داشته و با نیازهای خل وچل فرزندان آشنا بوده و با اذعان کرد وگو و کلام زدن به دنیای آن‌ها نزدیک شوند .

صحبت
آخر
این روز ها با بسط ارتباطات در فضای مجازی، رابطه ها در بین اعضای خانواده به سردی می­ گراید . سردی روابط خانوادگی را می­ توان به سبب ساز داشتن تجربیات زیستی گوناگون در میان اعضای خانواده دانست . دیگر والدین و فرزندان کمتر در فضاهای مشترک فیزیکی و عاطفی و اطلاعاتی و تفریحی واقعی، خاطرات مشترکی را با نیز تجربه می­ کنند . این کاهش اشتراکات عاطفی و فکری و اطلاعاتی به تفاوت در منظر و نگرش آنان دامن می­زند و در سود هر کدام از این دو، زندگی را از روءیت کرد خود تعبیر و چه بسا مسیری متفاوت طی می­کند . تولید سوء تفاهم و سرد شدن رابطه ها زوجین، ‌طلاق و ارتقا آن نیز از نتایج و تبعات منفی شبکه‌های مجازی هست .

نیاز به ارتباط، گفتگو، تعامل و تبادل اطلاعات یک عدد از نیازهای دارای اهمیت گونه آدم است . اظهار‌ وگو حیاتی ترین مهارت در تحکیم بنیان و ساخت فضای گرم درخانواده ­ها و فرصتی می باشد تا اشخاص علایق، صمیمیت و کدورت­ های خود را ابراز و مسافت دربین یکدیگر را کاهش دهند . خانواده­ای مستحکم است که اعضای آن اظهار کرد وگو با نیز را دوست داشته باشند و از هم نشینی با نیز لذت ببرند . در چنین خانواده ­هایی جوارح کمترین تنش را در فضای خانه با نیز داشته و در غایت فرزندان موفقی تربیت می­ نمایند .

البته در سایه تحولات اجتماعی در جامعه در درحال حاضر گذار ما به عارضه ها گوناگون از گزاره اشتغال پدر و مادر به امور بیرون از منزل،‌ حضور کمتر اشخاص خانواده در کنار یکدیگر،‌ و این که وقت کمتری می­ توانند برای تعامل رو در رو با یکدیگر بگذارند، مسیرهای جبران این نیاز به سمت مجازی شدن پیش می­رود . سیستم‌های تازه ارتباطی (شبکه‌های مجازی) آسانتر، ارزان‌تر و در دسترس‌تر می باشد و به همین دلیل، استفاده از این فناوری‌های نوین برای کاربران جذاب‌تر می باشد و فقدان ارتباطات در بین شخصی در جامعه به راحتی از روش این سیستم جبران می‌گردد .

خانواده ­ها می بایست ضرورت بیان کرد وگوی با کیفیت را در خانه بیش از پیش جدی بگیرند . بابا و مادرها بایستی الگوی مناسبی در اظهار‌ وگو باشند و خویش را مقید به زمان و برنامه مشخصی برای گفت­ وگو در منزل می داند و با فرزندان در رابطه مسائل متعدد روز و غیره سخن کنند .

گفتگوهای دوستانه یکی از مهم ترین و موثرترین راه های افزایش صمیمیت در میان اعضای خانواده میباشد . اما این عمل تهیدست تقویت مهارت ­های گفتگو و اعتنا به کیفیت گفتمان دارااست .


راهکارهای ارتقاء کیفیت و کمیت مذاکره در در بین اعضای خانواده
-حفظ
استقلال و تمایز اعضای خانواده از هم، با مدیریت انعطاف پذیرانه تمایزها و در عین اکنون اجتناب از پیامدهای نامناسب آن، ‌مانند کناره گیری و تنهایی کامل
-
مدیریت نیازها و توجه به نیازهای عاطفی و احساساتی اعضای خانواده در هنگام گفتگوها
پدر و مادر در این زمینه بایستی مطالعه ضروری را داشته و با نیازهای روانی یکدیگر و هم فرزندان آشنا باشند و با بیان کرد وگو و کلام زدن به دنیای آن‌ها نزدیک شوند .

-مدیریت
برهه زمانی به کار گیری از وسایل ارتباطی الکترونیکی از روش یادگرفتن فرهنگ وتمدن صحیح به کار گیری از امکانات نو به فرزندان و ایجاد تفاهم در بازه به کار گیری از این ابزارها در خانواده و اختصاص دادن هنگامی برای گفتگوهای دورهمی در باره مسائل متعدد در ساعتها مشخصی از روز
-استفاده
از زمان حضور در فضاهای تفریحی در بیرون از منزل برای برقراری گفتگوهای صمیمانه و چهره به صورت با یکدیگر
-
به کارگیری از فضای مجازی برای تعامل با شبکه قوم و قبیله و تشکیل گروه ­های خانوادگی ایمن و تشویق فرزندان برای حضور در این گروه­ها به عنوان آغاز ­ای برای توسعه و گسترش ارتباطات دوستانه با بقیه قوم در فضای واقعی
-استفاده
از مجال بازی و تفریحات تندرست در خانواده برای تعامل عمده و گفتگوهای از صمیم قلب در خلال بازی ها
-برای برقراری یک گفتگوی بادوام شرط نخست یادگرفتن شنیدن و گوش دادن مشفقانه و توجه به صحبت­ های طرف پیش‌رو است .

-استفاده
از منش داستان گویی و بکارگیری لطایف و ضرب­المثل ها برای انتقال پیام در گفتگوهای دوستانه
- کرامت گزیده و حرمت دادن به اعضای خانواده و خودداری از سخنان ملامت­گر و تحکم آمیز و آمرانه که طرف پیش‌روی را به برخورد های منفی و کنار گذاشتن مصاحبه می کشاند .

- به کار گیری از زمان مصاحبه ی صمیمانه در مقطع طعام خوردن و دورهمی راز سفره .

-توجه و اهمیت دادن به احساسات طرف پیش‌رو و تولید اشتیاق و امید به برقراری رابطه در اعضای خانواده .

-
فرزندان و بقیه اعضای خانواده را طرف مشاوره قرار دادن و از آن‌ها در موضوعات اساسی نظر و استراتژی خواستنبرچسب ها : سئو در مشهد،
تعداد بازدیدها : 6
،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 300
  • بازدید امروز :2
  • بازدید دیروز : 2
  • بازدید این هفته : 16
  • بازدید این ماه : 40
  • تعداد نظرات : 0
  • تعداد کل پست ها : 50
  • افراد آنلاین : 1
امکانات جانبی
بالای صفحه

همراه بلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و مسئولیت مطالب درج شده در وبلاگ ها به عهده صاحبان وبلاگ می باشد .
خرید بک لینک X
ساخت وبلاگ
جت پرینتر
چاپگر صنعتی
آموزش زبان در کرج
ترازو رادین
ترازو فروشگاهی
ترازو پرینتر دار
ترازو تره بار
مجله اینترنتی سایتک
ترازو لیبل پرینتر