rayap
يکشنبه 6 آبان 1397

تاریخچه

وب

پیدایش اینترنت (The Internet) به ده سال ۶۰ برمی گردد؛ یعنی هنگامی که دولت ایالات متحده بر پایه طرحی موسوم به «Arpa» مخفف (آژانس تحقیق پروژه های پیشرفته) که هدفش تقویت کارکردهای دفاعی بود، این طرح را به اجرا گذاشت .
در آن زمان، چیزی به نام کامپیوتر شخصی وجود نداشت و صرفاً اداره های بزرگ، دانش گاه ها و مرکز ها مدنی بودند که از سیستم های کامپیوتری والا موسوم به MainFrame استعمال می کردند که هر کدامش داده ها خاصی را ذخیره کرده بود و در صورت نیاز، با یکدیگر اتصال برقرار و اطلاعات را در میان همدیگر منتقل می کردند یا این که در رخ ایجاد بستر مناسب، داده ها را در موقعیت اشتراک قرار می دادند .
در همان دوران، سیستم هایی به وجود آمده بودند که قابلیت و امکان ارتباط بین کامپیوترهای یک اداره را آماده می کردند، به طوری که کامپیوترهای جانور در بخش ها یا این که طبقات گوناگون با یکدیگر تبادل داده ها می کردند و قابلیت و امکان ارسال نامه فی مابین بخش های مختلف سازمان، آماده می شد . این همان چیزی می باشد که امروزه به آن، سیستم ارسال طومار با پست الکترونیک یا ای میل می گویند .
ولی برای برقراری اتصال بین این کانال های کوچک و پراکنده که هر کدام به منش ها و بر مبنای استانداردهای خودشان فعالیت می کردند، استانداردهای تازه و مشخصی به وسیله کارشناسان حال و روز شد که همان پروتکل ها می‌باشند .
چگونگی

بروز اینترنت

عاقبت درسال 1961 میلادی تعداد ۴ کامپیوتر در ۲ ایالت مختلف با پیروزی رابطه برقرار کردند و با طولانی تر شدن کلمه و واژه نت به طرح اولیه، اسم آرپانت (ArpaNet) برای آن منظور شد .
در دهه 1970 میلادی با توصیف پروتکل‌های جدیدتر از پاراگراف TCP که تا به امروز ترویج دارااست و نیز شرکت کردن کامپیوترهای صاحب خانه (Host) بیشتر به آرپانت و حتی گسترده شدن آن به برخی نواحی بالاتر از مرزهای ایالات متحده، آرپانت شهرت بیشتری یافت و ایده اینترنت یار با ریزه کاری عمده راجع به شبکه‌های کامپیوتری مطرح گشت تا این‌که طی سال‌های آخرین ده سال ۱۹۷۰ شبکه‌های متعدد تصمیم گرفتند به صورت شبکه‌ای با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و آرپانت را بعنوان هسته اصلی انتخاب کردند .
ابعاد در سال 1993 میلادی اسم وب روی این کانال تبارک گذاشته شد . اینترنت یا این که همان WWW که مخفف World Wide Web (به فارسی: تار جهان‌گستر) میباشد به وسیله آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات CERN بخاطر نیاز آن ها به دسترسی مرتب‌تر و آسان‌تر به داده ها مو جود روی وب ابتکار گشت . در این روش داده ها به چهره مستنداتی صفحه‌ای بر روی کانال اینترنت قرار میگیرند و به وسیله یک مرورگر اینترنت قابل مشاهده هستند و نیز هم اکنون کارکردهای بسیاری دارا هستند .
کانال

وب چیست؟

تاریخچه

اینترنت در کشور ایران و جهان،چگونه تاریخچه اینترنت

اینترنت

مانند جهانی تخلیلی است

کانال جهانی وب تیم ای از شبکه های کامپیوتری است که با به کارگیری از قانون ها و پروتکل های خاصی که به آن TCP/IP می گویند و از طریق خطوط تلفنی، ماهواره ای و غیره به یکدیگر وصل شده اند، تا اطلاعات و داده ها بتواند به سرعت از یک کامپیوتر به کامپیوتری دیگر در هر کجای گیتی انتقال یابد .
با تحولات حساس و رشد بی مثل که طی ده سال اخیر بوقوع پیوسته است، در حالا حاضر اینترنت به عنوان یک عدد از مهم‌ترین ابزارها، برای انتقال دولت ها به جامعه اطلاعاتی مطرح گردیده میباشد که درآن کلیه کانال های کامپیوتری، گوشی تلفن ها، ویدئوها، کنفرانس ها، گوشی ها و غیره با هم ارتباط داشته و به تبادل اطلاعات می پردازند .
به طور کلی می بضاعت عارضه ها محبوبیت وب را در متداول بودن، کاهش هزینه ها، سهولت خرید و فروش بر روی اینترنت، بدون مرز و بدون صاحب بودن اینترنت، رویش سریع اینترنت و فراوان بودن تعداد مشترکان آن دانست .
وب مثل جهانی تخلیلی است، جهانی غیر از جهان ما که در آن می توانایی کلیه چیز یافت از مصاحبه با اشخاص و بخش های سرگرمی و لطیفه گرفته تا کسب داده ها در قضیه فضا، گرفتن مقاله ها علمی و ارتباط با دانشگاهها و مرکزها تحقیقاتی برای همکاری و یا ادامه تحصیل در کشورهای دیگر ،در کنار این موارد امکانات دیگری نیز در وب وجود دارااست که می بضاعت و توان به طومار الکترونیکی، گفتگو، تصاحب کردن قابل انعطاف افزارها از اینترنت و غیره اشاره نمود .
وب

(WEB) چیست؟

شبکه تار عنکبوتی جهانی (وب) مدتها پس از اینترنت پا به عرصه وجود گذاشت . کاربرد اولیه وب در اصل برای تبادل داده ها و پست الترونیک بود . تولد اینترنت به سالیان 1989 تا 1991 و به شغل های دانشمندی به اسم گروه برنزی - لی در آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات (CERN) در سوئیس بر می گردد .
هدف وی برای پباده سازی این استاندارد این بود که اطلاعاتی که افراد نیاز دارند در سندها و فولدر هایی در کامپیوترهای گوناگون ذخیره گردیده است تقریبا در تمام این اوراق ارجاعاتی به سندهای دیگر وجود دارد، در آن مدرک هم ارجاعاتی به سندهای دیگر می‌باشد و الی انتها . . .
«تیم» از خود پرسید که آیا راهی وجود دارااست که بتوان به امداد آن سندی را که به آن اشاره شده، (بدون دقت به مکان این سند) دید؟ مثلا، ممکن می باشد در سندی که در یک کامپیوتر در نیویورک قرار داراست دو ارجاع ، یکی به سندی در کامپیوتر در بمبئی و دیگری به سندی در کامپیوتر اتاق پهلویی، وجود داشته باشد این معنی که به ابر لینک و پیوند (Hyper Link) دارای شهرت شد، سنگ بنای شبکه تار عنکبوتی جهانی یا اینترنت است .
با این‌که معنا اینترنت فراوان اغوا کننده بود، پیاده سازی حقیقی و واقعی آن مضاعف پیچیده می نمود . برای اینکار دو نیاز اساسی وجود داشت: یک فرمت استاندارد برای مبادله آن‌ها از روش وب .
نگاهی

به تاریخچه وب در ایران

تاریخچه

وب در جهان،مقاله تاریخچه اینترنت

کاربرد

اول اینترنت در اصل برای تبادل اطلاعات و پست الترونیک بود

*سال ۱۳۷۱: در این سال، تنها تعداد پاره ای از کالج های ایران توانستند به اینترنت مجهز شوند؛ از جمله این دانشگاه ها می توان کالج صنعتی شریف و کالج گیلان را نام موفقیت که به وسیله مركز تحقیقات فیزیك نظری و از طریق پروتكل UUCP به وب وصل شدند .
*سال ۱۳۷۲: در این سال، جمهوری اسلامی ایران رسماً به کانال جهانی اینترنت پیوست . او‌لین رایانه ای که در ایران به وب متصل شد، رایانه راس تحقیقات فیزیک نظری بود و نیز اکنون هم این راس یکی از مرکزهای حساس خدمات وب در کشور‌ایران می باشد . مركز پژوهش ها فیزیك نظری و ریاضیات، به تیتر فقط ارگان ثبت اسامی قلمرو [ir .] در جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته می شود . این قلمرو، مشخصه تعیین شده برای نام‌و‌نشان کشور ایران در فضای اینترنت هست .
*سال ۱۳۷۳: در این سال، مؤسسه ندا رایانه تأسیس شد . این مؤسسه در عرض یك سال، او‌لین اینترنت تارنما ایرانی را رویکرد اندازی کرد . همچنین، این مؤسسه روزنامه «همشهری» را به گویش فارسی در اینترنت منتشر کرد كه اولی خبرنامه قانونی اهل ایران در اینترنت لقب گرفت . در همین سال، به دنبال اتصال به اینترنت از نحوه ماهواره كانادایی كدویژن (Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه عمل بازرگانی خویش را به تیتر او‌لین شركت سرویس ها سرویس اینترنتی (ISP) آغاز كرد .
*سال ۱۳۷۴: در این سال، مجلس ایران تأسیس شركت «امور ارتباطات دیتا» زیر نظر شركت مخابرات کشور‌ایران را تصویب کرد و مسؤولیت توسعه و گسترش خدمات دیتا در تراز كشور را به طور انحصاری در اختیار آن شركت قرار داد .سئو در مشهد

*سال ۱۳۷۷: پروژه یونیكد در کشور‌ایران با قرارداد شورای خوب انفورماتیك و همكاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با ارزیابی و مدیر فنی دانش گاه صنعتی شریف ذیل عنوان «فارسی وب» آغاز شد . هدف پروژه این بود كه با گنجاندن كامل و جامع الفبای پارسی در استاندارد یونیكد، انتشار فارسی در كامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشكل قلم (فونت)های غیر استاندارد مو جود در قابل انعطاف افزارهای ایرانی حل شود .
مانع ها

ومشکلات اینترنت در ایرانتاریخچه

اینترنت در جمهوری اسلامی ایران و جهان،چگونه تاریخچه اینترنت

یک عدد

از حساس ترین موانع بر رمز راه و روش ترقی اینترنت در کشور‌ایران سرعت و پهنای باند وب است

یک عدد از با اهمیت ترین مانع ها بر سر راه ترقی وب در کشور‌ایران سرعت و پهنای باند اینترنت هست که از مدت ورود وب به کشور‌ایران تا کنون پیشرفت قابل مراعات ای نداشته هست . در حالی که عمده مرزوبوم های عالم ADSL را پشت رمز گذاشته اند، بخش اعظم یوزرها اهل ایران هنوز از خطوط dial up سنتی آنهم با قیمتی نسبتا" بالا استعمال می کنند .خطوط ADSL ارئه شده گران است و سرعت آن حداکثر 10 کیلو بایت بیشتر از خطوط dial up معمولی هست .که آن هم با کیفیت زیاد بدی عرضه می شود .
یکی دیگر از موانع کلیدی که موجب کاهش دسترسی مردم به وب می شود ،هزینه اتصال به وب هست . برای سرعت دادن به رشد وب در جمهوری اسلامی ایران می بایست هزینه اتصال به وب و پهنای باند کاهش و کیفیت خدمات ارائه شده ارتقاء یابد .
یک عدد از رویه شغل های موجود Internet Exchange Point) ) یا IXP میباشد . IXP خدمت دهندگان متفاوت اینترنت را در یک منطقه یا این که میهن به هم متصل می نماید تا بتوانند ترافیک اینترنتی را با نیز تبادل کنند . در رخ وجود چنین شبکه‌ای سرویس دهندگان اینترنت برای رساندن استفاده کننده به مقصد(سایت) موردنظر، پیغام خویش را به جاهای متعدد ارسال نمی‌کنند .
مهم ترین مزیت این شبکه‌ها کاهش هزینه و پهنای باند و ارتقا امکان اطمینان، امنیت و سرعت می‌باشد . به کار گیری از چنین مرکزی اکنون روشی جا افتاده در کشورهای پیشرفته می‌باشد . درصورتی که IXP در کشور‌ایران فعال‌ساز‌ی شود دیگر نیازی با ارسال پیغام به بیرون از مملکت نمیباشد و پیغام درون همین شبکه هجرت می‌نماید و به سرعت به مقصد قضیه حیث می رسد . بدین ترتیب پهنای باند بین‌المللی به کارگیری شده، کاهش می‌یابد و تبادلات ارزی میهن هم کمتر خواهد شد .
ملموس‌ترین نمونه برای این موضوع اعلام نتایج کنکور سراسری میباشد که پیغام‌های ارسالی میلیون‌ها نفر از هموطنانمان پس از گشت و گذاری طولانی در وب به افرانت و پارس‌آنلاین در باطن کشور‌ایران میرسد .قبل از هر چیز می بایست کانال انتقال اطلاعات با نرخ ارزان در اختیار مردمان قرار گیرد . شهروندان در کشور ما نباید نرخ اینترنت خارج از میهن را بپردازتد .زیرا بیش از 80 درصد تبادل اطلاعات در باطن مملکت فیس می گیرد .بنابراین اضطراری می‌باشد که در داخل مرزوبوم هم کانال دیتا داشته باشیم که این موضوع به زیر آوردن هزینه ها یاری بخش اعظمی خواهد کرد .


اندک بسط هایی که در زمینه تکنولوژی های انتقال اینترنت در کشور‌ایران صورت می گیرد در تهران متمرکز هست و همیشه با یک تاخیر 8 تا 10 ماهه وارد شهرهای تعالی مرزوبوم می شود .
اینترنت

دقیقا کجاست ؟

برخی تصور می کنند دذر نقطه ای دنیا، ساختمانی وجود دارد که پایگاه مرکزی اینترنت در آنجا قرار گرفته می باشد . البته وقتی با ساختار وب آشنا شویم خوا هیم فهمید که این سوال در اصل بی معناست . همانطوری که پیش از این هم اشاره شد، وب کانال ای است از کامپیوترهای بهم پیوسته . وب یک چیز مستقل نمی‌باشد که دیگر افراد کامپیوترهایشان را به آن متصل کنند . بلکه اینترنت خویش حاصل به هم پیوستن این کامپیوترهاست . در واقع هنگامی به کامپیوترهای یک سرویس دهنده وب (ISP) متصل می شوید، کامپیوتر شما نیز جزئی از وب می شود .


وب به اشکال زیاد گوناگونی از خدمت های مخابراتی، از خطوط بی آلایش تلفنی گرفته تا کابل های نوری سریع و کانالهای ماهواره ای، متکی می‌باشد . اکر این شبکه های مخابراتی را بزرگ راه اینترنت بدانیم، مسیر یاب ( routers- کامپیوترهایی که بر انتقال اطلاعات دربین نقال مختلف بررسی می کنند) پلیس های ارشاد آن هستند .
برچسب ها : سئو در مشهد،
تعداد بازدیدها : 11
،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 389
  • بازدید امروز :4
  • بازدید دیروز : 0
  • بازدید این هفته : 10
  • بازدید این ماه : 19
  • تعداد نظرات : 0
  • تعداد کل پست ها : 51
  • افراد آنلاین : 1
امکانات جانبی
بالای صفحه

همراه بلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و مسئولیت مطالب درج شده در وبلاگ ها به عهده صاحبان وبلاگ می باشد .
خرید بک لینک X
ساخت وبلاگ
جت پرینتر
چاپگر صنعتی
آموزش زبان در کرج
ترازو رادین
ترازو فروشگاهی
ترازو پرینتر دار
ترازو تره بار
مجله اینترنتی سایتک
ترازو لیبل پرینتر