rayap

اسامی زبان‌های برنامه نویسی و هم کارکردهای این زبان‌ها برای اشخاصی که داده ها چندانی از پروسه ساخت یک ورقه اینترنتی ندارند حقیقتا گیج کننده می‌باشد .

از سوی دیگر؛ رشد روز افزون وبگاه‌ها با کارکردهای متفاوت و همین طور شکل‌گیری ایده‌های جدید در فضای وب سبب گردیده که زبان‌های برنامه نویسی زیر اینترنت به سرعت ترقی کنند و به این ترتیب باز هم بر پیچیدگی‌های جان دار بیفزایند .


انگیزه این مطلب، کاستن از این پیچیدگی‌ها و ارائه یک طبقه بندی کلی از بعضا از این زبان‌هاست .


ماهیت زبان‌های برنامه نویسی وب نظیر دیگر زبان‌های برنامه نویسی میباشد با این تفاوت که در سمت سرور تعبیر میشوند و در مرورگرها خروجی آن به سناریو در می‌آید .


در این مقاله یکسری گویش پرطرفدار وب معرفی می‌گردد .


بسط وب وبسایت دارای دو رویکرد کلی زیر عنوان ها طراحی وب (Web design) و برنامه نویسی وب (Web programming) می باشد که هر یک دارنده زبان‌های زیادی برای ساخت یک وبگاه میباشند .

با اعتنا به این دو گرایش؛ گونه بندی دقیق‌تری را می‌توان در جدول زیر ارائه کرد:

برنامه

نویسی سمت کاربر (Client side): اغلب طراحان صفحه ها اینترنتی بر روی برنامه نویسی سمت کاربر تمرکز دارند .


برنامه

نویسی سمت استفاده کننده (Client side) توضیحاتHTML


(Hypertext

markup language)این زبان در سال 1989 به وسیله تیم برنرزلی خالق اینترنت برای انتشار داده‌ها معرفی شد .

ساختار و پیکره‌بندی یک کاغذ اینترنتی بر اساس موادتشکیل دهنده HTML می باشد که این موادسازنده در نزد گسترش دهندگان وب همان تگ‌ها می باشند .

شکل کلی یک تگ HTML به این نوع می‌باشد : همه اطلاعاتی که قرار می باشد برای کاربر سناریو داده شود باید در دربین این تگ‌ها قرار گیرد .

در واقع می توان گفت HTML یک زبان برنامه نویسی نمی باشد بلکه زبانی برای نماد گذاری عناصر صفحه های هست .

در درحال حاضر حاضر آخرین نسخه این زبان نسل پنجم آن هست که در سال 2008 معرفی شد اما هنوز به تایید کنسرسیوم جهانی وب (W3C) نرسیده و گسترش آن نیز هنوز پایانی نشده می باشد .

مشاهده یک نمونه کاغذ HTML بخش اعظمی از کارشناسان اینترنت معتقدند کد نویسی در HTML5 شکل جدیدتری از خود را نمایان خواهد کرد، به گونه ای که تمام عناصرصفحه‌ها مفهوم دارتر گردیده و رفته‌ رفته تبدیل به زبانی برای ساخت اپلیکیشن‌ها خواهد شد .

اهمیت دستیابی به HTML5 آن قدر مضاعف بود که استیو جابز مدیریت کمپانی اپل در سال 2010 طی نامه‌ای سرگشاده خبر از ظهور HTML5 و نابودی فلش مموری اعطا کرد .

مشاهده صفحات HTML5
Css

طراحی اپلیکیشن در مشهد

Cascading

style sheets

راه نامه آبشاری توسط تیمی از کنسرسیوم جهانی وب با رهبری دو بدن از افراد با نام‌های برت‌باس (Bert Bos) و هیکن لای (Hakon Lie) آغاز به عمل کرد به طوریکه اولی نسخه آن در سال 1960 منتشر شد و قدرتمند بود تغییراتی را بر روی فونت‌های‌ صفحه های و رنگ آنها وهمچنین رنگ پس مورد تولید کند . در واقع می بایست اعلام کرد این روش نامه آبشاری که در سال 1980 با هدف منسجم کردن داده ها اوراق وب گسترش داده شد؛ زبانی برای شکل دادن و پیرایش عناصر مختلف صفحه ها اینترنت است .

آن گاه ورژن دوم css در سال 1998 منتشر شد و در اکنون حاضر پایانی نسخه آن (css3) کماکان در اکنون بسط می‌باشد . Css وHtml را می‌توان دو یار جدانشدنی از هم نامید زیرا تکمیل کننده یکدیگرهستند . به طور معمول هر وب‌سایتی دست‌کم دارای یک فایل روش طومار (استایل) میباشد . مشاهده صفحاتی که با استایل‌ها مبتلا تغییرات شده اند .Javascript


گویش جاوا اسکریپت توسط برندان ایچ (Brendan Eich) در پروژه مرورگر نت اسکیپ (Netscape) بسط پیدا کرد و برای او‌لین توشه درنسخه بتای نت اسکیپ 2 عرضه شد . لهجه جاوا اسکریپت در مقدمه تحت عنوان لایو اسکریپت (Livescript) معرفی شد و بعد ها به جاوا اسکریپت تغییرنام یافت .

پویایی صفحه ها یا این که به نوعی رویدادهایی (Events) که در صفحه ها به وجود می آیند برپایه این لهجه است . جاوااسکریپت از خانواده زبان‌های اسکریپتی می باشد و کارکشته میباشد در دربین عنصرها ورقه قرار بگیرد و عناصر مسئله حیث را زیر در اختیار گرفتن خویش درآورد . تمام مرورگرها وب قابلیت و امکان فعال و غیرفعال کردن گویش جاوا اسکریپت را برای یوزرها خویش دارا‌هستند که این امکان به طور پیش فرض فعال میباشد .

بعنوان مثال کلیک بر روی دکمه تایید یک فرم تصویب نام و نمایش یک پیغام نادرست در یک جعبه می تواند به یاری لهجه جاوا اسکریپت ساخت شود . در اکثر اوقات وبگاه‌ها برای اعتبارسنجی اول فرم‌ها از این زبان کمک میگیرند .

مشاهده یک اتفاق افتاد جاوا اسکریپتی

jQuery


زبان جی‌کوئری یکی از کادر ورک‌های محبوب، پرطرفدار و قلیل حجم جاوا اسکریپت است که در طی چندسال اخیر به یک عدد از پرطرفدارترین زبان‌های برنامه نویسی سمت کاربر تبدیل شده میباشد .

آفریننده این لهجه جان رسیگ (John Resig) یک عدد از گسترش دهندگان ابزارهای جاوا اسکریپت در مرورگر فایرفاکس هست که در سال 2006 این گویش را معرفی کرد .

گویش جی‌کوئری کاملا رایگان است و پایین دو پروانه GPL و MIT بسط می‌یابد . جی‌کوئری برای کنترل موادتشکیل دهنده صفحه های اینترنت دارنده توابع دوچندان دوچندان و همینطور پلاگین‌های متفاوت و پرکاربرد است . به تیتر مثال پیشنهاداتی که در موتور کاوش گر گوگل در ضمن جستجو به کاربران داده میگردد از لهجه جی‌کوئری استفاده شده می باشد .

مشاهده یک اتفاق افتاد جی‌کوئری باید افزود که رابط کاربری (User Interface) به کمک زبان‌های فوق خلق میگردد و پوسته اکثر زمان ها صفحه ها وب سایت‌ها بر شالوده همین زبان‌ها استوار هست و در نهایت کدهایی که به یاری این زبان‌ها ایجاد می شود بوسیله مرورگرها تعبیر گردیده و بعد از آن خروجی آنان برای کاربران به نمایش درمی‌آید .


برنامه

نویسی سمت سرور (Server side): پیش از بحث درباره برنامه نویسی سمت سرور، مقدمه می بایست با سه مفاهیم زیر آشنا شویم .


هاست (میزبانی وب): به فضایی اطلاق می‌گردد که تمام فایل‌های وبگاه ما بر روی آن قرار دارااست .

سرور: کامپیوتری می باشد که کاربران در رخ اتصال به اینترنت می‌توانند به اطلاعات روی آن دسترسی پیدا نمایند .

وب سرور: یک نرم افزار کامپیوتری هست که درخواست‌های یوزرها را از روش پروتکل‌هایی مثل Http را که توسط مرورگر ارسال می‌شود را دریافت می‌کند، برگه درخواستی را یافت میکند و در نهایت صفحه‌ وب یافته گردیده را از روش شبکه به مرورگر درخواست کننده می‌فرستد .

اغلب صفحات اینترنتی در بازه کودکی وب به شکل استاتیک بودند و برای تغییری کوچک درآنها نیاز به مشقت فراوانی بود . رفته رفته با حضور وب 2 و گسترده شدن جامعه یوزرها محتوا محور در وب، صفحات اینترنتی بیش از پیش احتیاج به پویایی داشت و دیگر آن شیوه‌های سنتی پاسخ‌گوی نیازهای گردانندگان وبگاه‌ها کمبود .

طراحی سایت در مشهد

در‌صورتی‌که بخواهیم با بیانی ساده کارکرد زبان‌های سمت سرور را تشریح کنیم باید بگوییم وبگاه‌هایی که صفحاتی پویا دارا‌هستند و دائما در حالا تغییر تحول و تولید محتوا در صفحه های می باشند نیاز دارا هستند این درخواست‌های خود را در قالب یک لهجه به سرورانتقال دهند . به یاری این زبان‌ها سیستم‌های رئیس محتوا به تیتر یک قابل انعطاف افزار پایین وب تولید می گردند تا بتوانند این درخواست‌ها را برای گردانندگان وبگاه‌ها رئیس کنند .


phpبرنامه

نویسی سمت سرور (Server side)

توضیحات


ASP .NET


این واژه مخفف Active server page یا صفحه ها فعال زیر سرور است که نسخه نخستین این گویش زیر قاب ورک دات نت در سال 2002 توسط شرکت مایکروسافت برای ساخت صفحه های پویا معرفی شد و در حالا حاضر به یکی از پرقدرت‌ترین زبان‌ها برای ایجاد اپلیکیشن‌های وب مبدل گردیده میباشد . اپلیکیشن‌های نوشته گردیده با این گویش در سرورهای ویندوز قابل اجرا میباشند و معمولا بانک اطلاعاتی آن‌ها همان Sql Server پر اسم و رسم است . نهایی نگارش ASP .NET ورژن چهارم این لهجه می‌باشد که در آن دقت متعددی برروی معماری سه لایه یا MVC داشته می باشد .

PHP


کلمه و واژه PHP بر گرفته از Hypertext Preprocessor می باشد که یک گویش منشاء باز و قابل گسترش می باشد و در سال 1994 به وسیله راموس لردوف (Rasmus Lerdorf) کانادایی به وجود آمد . برنامه‌های نوشته شده با این گویش اسکریپتی زیر لینوکس اجرا میشود . ناگفته نماند که برنامه‌های متن شده با این گویش امکان اجرا ذیل ویندوز را هم دارا می‌باشند . اسم خزانه اطلاعاتی این لهجه Mysql می باشد و پایانی نگارش این گویش نسخه پنجم آن می باشد که نسبت به نسخه‌های قبلی خود توجه بیشتری روی معماری سه لایه داشته می باشد .
Ruby


پباده سازی و گسترش زبان رابی به میانه ده سال 1990 بازمی گردد . منتشر کننده این لهجه شخصی به اسم یوکیهیرو ماتز ماتسوموتو (Yukihiro Matz Matsumoto) بود . نسخه‌های متعددی از این زبان طی سال های پشت سرهم گسترش یافت و نسخه پایدار آن در سال 2006 منتشر شد . از محبوب‌ترین قاب ورک‌هایی که در چندسال اخیر برپایه این گویش بسط یافته می توان Ruby on rails را اسم برد که با شعار"کشف بن بست شکنانه برای کاهش موانع ورود به برنامه‌نویسی" شهرت دارد . الگوی پباده سازی برنامه‌های این فریم‌ورک برپایه MVC است .
Java


در مقدمه می بایست اعتنا داشت که زبان جاوا و جاوا اسکریپت دو زبان به طور کامل جدا از هم ازهم میباشند . جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها تا سال 2012 بود . این گویش بوسیله جیمز گاسلینگ (James Gosling) و ذیل مدرک کارشناسی شرکت سان در سال 1995 خلق شد . جاوا امکان پیاده سازی بر روی تمام پلتفرم‌های استاندارد را دارد .

تکنولوژی‌های

جاوا را می توان به سه تیم تقسیم کرد :

جاوا برای موبایل‌ اپلیکیشن‌ها (J2ME): این تکنولوژی عمده با نام J2ME یا Java 2 Mobility Editionشناخته شده می باشد و عمده برای مقابله با محدودیت‌های ساخت برنامه‌های کاربردی در دستگاه‌های کوچک موضوع به کارگیری قرارمی‌گیرد و همچنین دارنده کتابخانه‌های بسیاری برای گسترش نرم افزار است، مانند اپلیکیشن‌های گوشی تلفن یار .

نگارش استاندارد جاوا (J2SE): عنوانی که برای این تکنولوژی رواج یافته J2SE هست و مخفف عبارت Java 2 platform standard edition است . به امداد این تکنولوژی می‌توان طیف وسیعی از برنامه های کاربردی - اعم از بازی‌های گرافیکی تا اپلیکیشن‌های دارای ربط با پایگاه‌های داده - را ایجاد کرد . همینطور در کتابخانه‌های آن کلیه‌API ها و کلاس‌های موضوع نیاز وجود دارااست .

نگارش سازمانی جاوا (JEE): نام این پلتفرم جاوا Java enterprise edition میباشد . این تکنولوژی در گسترش برنامه‌های دوچندان بزرگ و سازمانی قضیه به کار گیری قرار‌می‌گیرد، برنامه نویسان این ورژن از جاوا قادرخواهند بود برنامه‌های عظیمی برای شبکه‌ها و چه بسا سرورها ایجاد کنند .
برچسب ها : طراحی سایت در مشهد، طراحی اپلیکیشن در مشهد،
تعداد بازدیدها : 7
،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 211
  • بازدید امروز :5
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این هفته : 10
  • بازدید این ماه : 76
  • تعداد نظرات : 0
  • تعداد کل پست ها : 34
  • افراد آنلاین : 1
امکانات جانبی
بالای صفحه

همراه بلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و مسئولیت مطالب درج شده در وبلاگ ها به عهده صاحبان وبلاگ می باشد .
خرید بک لینک X
ساخت وبلاگ
جت پرینتر
چاپگر صنعتی
آموزش زبان در کرج
ترازو رادین
ترازو فروشگاهی
ترازو پرینتر دار
ترازو تره بار
مجله اینترنتی سایتک
ترازو لیبل پرینتر